İçeriğe geç

Dünya Dışı Yaşam Hakkında Bilgi

“Evrende yalnız mıyız?” sorusunun cevabı bilim insanları tarafından uzun zamandır araştırılmaktadır. Dünya dışındaki yaşamların araştırılması için ise öncelikli olarak yaşama elverişli gezegenlerin bulunması gerekmektedir. Bugüne kadar Güneş Sistemi dışında yer alan çok sayıda ötegezegen keşfedildi. Bu gezegenlerde yaşam olup olmadığıysa hala araştırılan bir konudur. Konuyla ilgili araştırma kaynağını ise atmosfer ve suyun varlığı ile gezegenin sıcaklığı oluşturmaktadır.

 Dünya Dışı Yaşam Bulguları

 Dünya dışındaki gezegenlerde yaşamın varlığı olasılığı temelde birkaç veri ile incelenmektedir. Bu veriler gezegenlerin yörünge ve aldıkları ışınlar hesap edilerek bulunmaktadır. Buna göre, çevre yıldızlardan gelen ışınların gezegen atmosferindeki sıcaklığa etkisi ele alınan ilk sorudur. Bu soruyla ilişkili olarak gezegende suyun bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bilimsel çalışmaların yanı sıra bazı somut iddialar da dünya dışı yaşam hakkında merak uyandırmaktadır. Bu iddialardan biri de UFO ve uzaylılardır.

 Uzaylıların varlığını kanıtlamak için farklı zamanlarda meydana gelmiş bazı olaylar örnek verilmektedir. Bunlardan başlıcaları; Roswell olayı, Frederick Valentich’in kayboluşu Çin’deki borular ve Val Johnson’ın otomobilidir. Bunların yanında; gizemli Betz Küresi, antik uçak modelleri ve diğer kayıp olayları da uzaylı varlığına verilen örneklerdir.

 UFO ve Uzaylılar Hakkında Öne Atılan İddialar

 UFO, dünya dışı varlıklar taşıdığı söylenen ve bilimsel destekli olmayan araçlara verilen isimdir. Uçan daire olarak da nitelendirilen bu nesneler hakkında zaman zaman bazı teoriler ortaya sürülmektedir. Konuyla ilgili ilk iddia Kenneth Arnold tarafından 1947 yılında ortaya atılmıştır. Şahsi uçağı ile seyahat eden iş adamı, gökyüzünde çay tabağına benzeyen uçan daireler gördüğünü savunmuştur. Bu zamandan sonra da bu nesnelere olan ilgi artarak devam etmiştir.

 UFO ve uzaylılar ile ilgili çalışan araştırmacılar uçan nesnelerin varlığını çok eskiye dayandırmaktadır. Buna göre İspanya ve Fransa’da bulunan bazı eski mağaralarda bulunan tasvirler ufo ile bağdaştırılmaktadır. Yine Çin’de yer alan bazı mağaraların altında inanılmaz uzunluktaki borularla karşılaşılmıştır. Tarihi 150.000 yıl önceye dayanan bu boruların o zamanın şartları insan eliyle üretilmesi neredeyse kabul edilmektedir. Bu sebeple bu devasa boruların da uzaylılar tarafından yapıldığı savunulmaktadır.

 Toplum ve Hükümetlerin Uzaylılara Bakış Açısı

 Uzaylıların varlığı hakkındaki araştırmalar bilimsel destekli projeler arasında yer almaktadır. Aralıklarla haber gündemine düşen bu yaşam belirtileri toplumu da oldukça meraklandırmaktadır. Gelişmiş devletlerin birçoğu da açık ve gizli olarak bu çalışmalara destek vermektedir.

 Uzay programları arasında en fazla gelişmeyi ABD’ye ait NASA sağlamaktadır. Buna göre NASA merkezli yayımlanan uzay fotoğraflarında merakılar tarafından sık sık yaşam belirtileri taranmaktadır. Toplum içerisinde yükselen kimi sesler de aslında uzaylılar ile iletişimin çoktan kurulduğunu savunmaktadır. Uzaylılar ile iletişim konusunda hedef gösterilen ilk alansa yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan 51. Bölge’dir. Burada ele geçirilen ufolar saklandığı ve askeri amaçlı kopyalarının oluşturulduğu söylenen iddialar arasındadır.

 Uzaylıların Özellikleri ve Dünyaya Gelme Amaçları

 Carl Sagan; evrende yalnızlığın düşünülmesinin, okyanustan bir bardak su alıp buradaki yaşamı reddetmeyle aynı olduğunu savunmaktadır. 1947 tarihinde meydana gelen Roswell olayıyla da uzaylılar hakkındaki şüpheler artmaya başlamıştır. Bu olayda dünyaya çakılan bir UFO’dan askeri personel tarafından uzaylıların çıkarıldığı konuşulmaktadır. Bu sebeple de sık sık uzaylıların dünyaya ne için geldiği sorgulanmaktadır.

 Kimileri uzaylıların insan ırkından çok gelişmiş bir tür olduğunu savunurken kimileri de dünyayı istilaya geldiklerini savunmaktadır. Ancak bunların hepsi birer iddia olmaktan daha öteye gidememektedir. Bunları çürütmek içinse bu kadar gelişmiş bir ırk neden bu zamana kadar dünyayla bağlantı kurmadı soruları sorulmaktadır.

Tarih:Dünya Dışı Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir